Rádi byste si zajistili pronájem bytu v Havlíčkově Brodě? Hned na úvod vás musíme upozornit, že situace na realitním trhu je v tomto více než dvacetitisícovém městě velice špatná. Přinejmenším v segmentu rezidenčních nemovitostí určených k pronajmutí. Ne snad, že by na tom většina podobně velkých sídel v naší republice byla nějak zvlášť dobře, to jistě ne. Ovšem necelé dvě desítky činžovních bytů, které je aktuálně možné objevit v inzerci, lze vzhledem k počtu obyvatel Havlíčkova Brodu přece jen považovat za zoufale nízké množství. Není divu, že je tu hladina nájemného tak vysoká. Přesto není zcela vyloučeno, že zde nějakou tu střechu nad hlavou, a to za relativně rozumných podmínek, nakonec najdete. V tom případě možná oceníte několik dobře míněných rad a informací, které vám záhy nabídneme. Budou se týkat toho, jak by měla vypadat platná nájemní smlouva. Zmíníme rovněž něco z vašich práv a povinností a podíváme se také na zákonné důvody, které opravňují vlastníka nemovitosti k tomu, aby vám dal případně výpověď.
Pronájem bytu v Havlíčkově Brodě můžete hledat dlouho
Pokud vzhledem k vaší finanční situaci nepřichází v úvahu nic jiného než nájemní bydlení, připravte se na to, že vám hledání vhodného bytu může zabrat spoustu času. Tedy v případě, že je Havlíčkův Brod vaší jedinou volbou. Třeba taková Jihlava, ačkoliv je jen zhruba dvojnásobně větší, je na tom totiž co do šíře nabídky činžovního bydlení přece jen podstatně lépe. Pokud jde o výši nájmů, můžete si gratulovat, jestliže se vám v Brodě podaří objevit někoho, kdo vám svou nemovitost poskytne levněji, než za nějakých 7 či 8 tisícovek měsíčně. Když k tomu připočtete prudce zdražující energie, mnoho důvodů k optimismu vám zřejmě nezbude. A když už jsme u zpráv, které nejsou právě dvakrát příjemné, zmiňme ještě předpovědi některých ekonomů a realitních analytiků. Z nich se většinou dozvíte, že vzhledem k cenové nedostupnosti vlastnického bydlení, bude zájemců o pronájmy přibývat a spolu s tím porostou také činže. Přestože se situace může, a nepochybně také bude, v jednotlivých městech a regionech poněkud lišit, celkový trend je zřejmý. Nájemní bydlení podraží!
Nabídka činžovních bytů v Havlíčkově Brodě (01/2022)
Dispozice | Užitná plocha v m2 | Popis | Činže v Kč |
1+1 | 40 | Panel (v původním stavu) | 7 000 |
2+1 | 58 | Cihla (balkon, vybaveno) | 11 500 |
3+1 | 73 | Cihla (částečně zařízeno) | 12 000 |
3+kk | 80 | Novostavba s balkonem | 13 000 |
Bydlení je rok od roku dražší
V některých regionech a zejména pak v naší metropoli sice vlivem pandemie covidu-19 došlo k uvolnění značného množství bytů a tím i k přechodnému poklesu průměrné úrovně činží. Jinak lze však konstatovat, že bydlení všeho druhu rok od roku zdražuje a přinejmenším v roce 2022, ale pravděpodobně i v letech následujících, bude zdražovat dál. Ceny nemovitostí v České republice rostou téměř nejrychleji z celé EU a alespoň prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl nastat nějaký zásadní obrat. Poptávka nepolevuje, stoupají ceny stavebních materiálů i práce, raketově zdražují pozemky nezbytné pro rozšiřování bytového fondu. Raději se připravte na to, že se vaše výdaje spojené s činžovním bydlením budou postupně zvedat. Pokud k tomu snad přece jen nedojde, můžete být jedině mile překvapeni.
Chystáte se podepsat smlouvu?
Uspěli jste a podařilo se vám sehnat byt, který splňuje vaše potřeby? Požadované nájemné není na aktuální poměry přehnaně vysoké a proto se chystáte k podpisu smlouvy? Než tak učiníte, měli byste se přesvědčit, že dokument obsahuje alespoň tyto nezbytné údaje:
- Jména a rodná čísla účastníků
- Předmět smlouvy (pronájem konkrétního bytu)
- Doba trvání (doba určitá)
- Podmínky prodloužení (doba neurčitá)
- Nájemné (jeho výše, způsob a frekvence plateb)
- Služby a energie (opět výše, případně způsob úhrady)
- Ujednání o kauci (částka kterou složíte coby jistinu)
- Předávací protokol (dokument o stavu bytu k datu předání)
- Výčet práv a povinností
Práva, povinnosti a důvody k výpovědi
Většinu práv a povinností spojených s pronájmem bytu stanoví alespoň v obecné rovině občanský zákoník. Přestože je vždy nejlepší, když se s vlastníkem nemovitosti na všem rozumně dohodnete, měli byste vědět, na co máte nárok a co vám naopak být umožněno nemusí. Například v nahlášení trvalého pobytu by vám majitel bytu rozhodně bránit neměl. Pokud jde o domácí mazlíčky, kteří jsou poměrně často předmětem sváru, za určitých podmínek je samozřejmě chovat můžete. Jestliže nebudou hlukem, nečistotami či zápachem obtěžovat další obyvatele domu a pokud nezlikvidují vybavení bytu, pak by mělo být vše v pořádku. A co argumenty, o které se může vlastník nemovitosti opřít v okamžiku, kdy se vám rozhodne dát výpověď? Posloužit mu mohou zejména tyto důvody:
- Hrubé porušení vašich povinností (neplacení nájmu, problémy v soužití s dalšími obyvateli domu atd.)
- Vaše odsouzení za úmyslný trestný čin (museli byste se ho dopustit na majiteli nemovitosti nebo na jeho příbuzných)
- Situace, kdy majitel potřebuje byt pro sebe nebo pro svou rodinu
Každá rada dobrá
Pokud ve věcech spojených s pronájmem bytu tápete, neváhejte se poradit s odborníkem. Nelitujte peněz, přestože jich zřejmě nemáte nazbyt. Věřte, že je lépe mít menší výdaje hned na začátku, než se později potýkat s nepříjemnými problémy a utrpět třeba i větší finanční újmu!
Nebo se v „oboru“ vyznáte natolik, že vás nic nezaskočí? Kolika nájemními vztahy jste už prošli?