Tip pro všechny kutily: Dokonalé přesnosti dosáhnete díky kalibrům

Patříte mezi kutily, kteří si občas rádi něco sami vyrobí? Trávíte volné chvilky v dílně? Svařujete, vrtáte závity? Pak jistě víte, jak důležitá je při takové výrobě přesnost. Jestliže vyrábíte věci jenom pro sebe, nějaká ta odchylka častokrát nevadí, i když většinou chcete, aby výsledek nějak vypadal.

Jak dosáhnout přesnosti? Je třeba dobře měřit a pracovat s velkou pečlivostí. Také je vhodné každou další zhotovenou část zkontrolovat, zda rozměry stále sedí. A právě k tomu se v praxi využívají kalibry.

Kalibry slouží k rychlé kontrole správnosti rozměrů

Rozměry je možné měřit pomocí klasických měřidel – posuvných měřítek, úhloměrů atd. Na nich najdete stupnici, která s sebou ovšem nese jedno značné riziko. Můžete se snadno přehlédnout. Kromě toho celé takové měření trvá nějaký čas. Musíte přiložit měřidlo, správně ho nastavit, odečíst hodnotu. Právě proto se, zejména ve velkovýrobě, pro kontrolu rozměrů uplatňují spíš kalibry.

Kalibry nemají žádnou stupnici. Každý kalibr je vyroben na jeden konkrétní rozměr a funguje na jednoduchém principu. Má dvě části, jednu dobrou a druhou zmetkovou. Tyto části pouze nasadíte na obrobek, dobrá by měla jít nasadit a špatná nikoliv. Je-li tomu tak, rozměry sedí.

Existují různé druhy kalibrů, jako jsou válečkové, třmenové nebo závitové. Všechny jsou dostupné v různých rozměrech, lze si pořídit například závitový kalibr m42×1,5. A právě závitové kalibry jsou zajímavé i pro domácí kutily.

Závitové kalibry pro firmy i jednotlivce

Vytváříte výrobek, na němž se nachází větší množství stejných závitů? Se závitovým kalibrem je všechny rychle zkontrolujete. Nejde o drahou záležitost, přitom vám usnadní práci.

Kalibry m42×1,5 a všechny možné další rozměry prodává firma Michovský TOOLS. Dokáže vyrobit i kalibry na míru vašim potřebám na netradiční výrobky a rozměry.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top