Jaký nábytek zvolit do malého obývacího pokoje?

Mnozí z vás se musí spokojit s bydlením v malých bytových jednotkách, které poskytují pouze omezenou možnost vybavení nábytkem. Ten je pak důležité volit s rozmyslem, aby v místnostech nezabíral příliš mnoho místa. Dvojnásob to platí pro obývací pokoj, který je ve většině domácností nejdůležitější a nejčastěji využívanou místností.

Obývací stěna se v malém bytě nevyplácí

V případě, že váš obývací pokoj nemá nějak velké rozměry, raději se vyhněte nákupu robustní obývací stěny, jež mnohdy zabere spoustu čtverečních metrů a dochází k výraznému omezení volného průchozího prostoru. Lepší volbou je instalace závěsných poliček a přihrádek, které tím, že nestojí na zemi, nezapříčiní optický úbytek plochy.

Pohovka ano, ale v patřičné velikosti

Důležitým, ba dokonce nezbytným prvkem je pro obývací pokoj pohovka. Sedací soupravu ale vždy volte tak, aby nepřekážela. V malých bytech se doporučují především rohové sedací soupravy, případně podélné, jež se dají umístit ke stěnám a nejsou v centrálním prostoru místnosti.

Jestliže vás doma trápí nedostatek prostoru pro lůžko, může sedací souprava do určité míry tento problém vyřešit. Pokud jde o rozkládací variantu, dá se využít jako postel. Kromě klasické sedačky se mohou do malých obývacích pokojů zakomponovat také třeba výklopné postele. Stačí je přes den opatřit vhodným povlečením a poslouží jako sedačka. Výklopný systém je sám o sobě praktický, neboť do postele lehce vložíte nepoužívané věcí, ložní povlečení a prádlo, hračky, knihy, dokumenty a řadu dalších předmětů, které by jinak zabíraly další drahocenný prostor ve vašem bytě.

V malém obýváku se vyplatí montáž nábytku přímo na stěny

Je-li to možné, v malém bytě co nejvíce využívejte stěny. Nástěnný a závěsný nábytek vám poskytne dostatečný úložný prostor, podlaha přitom zůstane průchozí a pokoj nebude působit tak stísněným dojmem. Volte rovněž vhodné barvy, v malých pokojích by měly převládat světlé tóny, jež přispívají k optickému zvětšení místností. Na škodu není ani instalace nábytku se skleněnými prvky, respektive zrcadly, celý interiér pak působí svěžeji a lépe dýchá.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top