Tradiční perský, nebo moderní orientální koberec? Nechte si poradit!

Váháte mezi tradičním peršanem a moderním orientálním kobercem? Třeba vám výběr o něco usnadníme.

Pravý perský koberec se v interiéru vyjímá jako šperk. Vyniká svým jedinečným designem, materiálem i kvalitou zpracování. Neshoří ani se neušpiní. Především je ovšem skvělou investicí. Protože přežije několik generací a s přibývajícími léty se zvyšuje jeho hodnota, dědí se v arabských rodinách jako vzácný klenot.

Pravý perský?

Pro tradiční perský koberec je typický jeho vzor. Podle něj je možné dokonce poznat, kde daný kus byl utkán. Na základě množství tzv. perských uzlů na sto centimetrů čtverečných, kterých by mělo být okolo tisícovky, se dokonce určuje originalita koberce. Důležitý je také jeho materiál, ať již bavlna, ovčí vlna nebo hedvábí. Barvený výhradně přírodními barvivy, která jsou nejenom zdravotně nezávadná, ale také zaručují barevnou stálost koberce. Tradiční peršan vám zkrátka nezestárne. I po letech bude jako nový.

Moderní orientální 

V segmentu orientálních koberců však spolu s těmi tradičními najdete i velmi moderní orientální koberce. Opět ručně tkané z vysoce kvalitních přírodních materiálů a barvené přírodními barvivy. Ale s moderními, většinou abstraktivními motivy, které se mohou stát ozdobou každého moderního interiéru. 

Koberec odolný proti znečištění

Do dětských pokojů a ložnic lze doporučit íránské Gabbehy s vysokým vlasem, které jsou k sehnání například na e-shopu buchara.cz. Velmi originální však jsou i kožené koberce či pestrobarevné moderní koberce nepálské. Toužíte-li po koberci odolném proti znečištění, zvažte moderní koberec Chubi vyrobený z velmi kvalitní vlny afgánských karaulských ovcí. Pro tu je typické vysoké množství lanolinu, díky němuž koberec nejenže odolává nečistotám, ale také tkanině propůjčuje nádherný lesk.

Jaký koberec zvolit?

Právě typ interiéru, pro nějž je koberec určen, je klíčový při jeho výběru. Moderním interiérům obecně samozřejmě sedí moderní koberce, tradiční interiéry si zase přímo říkají o klasické peršany. To však neznamená, že si do moderního interiéru nesmíte pořídit koberec s tradičním vzorem. Samozřejmě, že smíte! Pro nejlepší výsledek doporučujeme konzultaci s bytovým návrhářem. 

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top