Jak na údržbu vinylových podlah?

Snadná pokládka, obrovský výběr vzorů a barev, díky kterému si vymyslíte téměř jakýkoliv design, a přijatelná cena. To jsou hlavní výhody, díky kterým jsou vinylové podlahy stále populárnější. Aby vám ale taková podlaha z vinylu vydržela sloužit dlouhé roky a její vzhled se neměnil k horšímu, je potřeba se o ni starat.

Pravidelný úklid je základ

Údržba vinylových podlah není nijak složitá. I proto se její jednoduchost často zmiňuje mezi výhodami. Základem pro to, abyste si svoji vinylovou podlahu co nejdéle udrželi v dobré kondici, je pravidelný úklid. Podle potřeby, klidně i několikrát do týdne, ji na sucho zameťte, případně použijte vysavač. K mopu či hadru, tedy řádnému vytření stačí sáhnout jednou týdně.

Ve frekvenci uklízení hraje roli také účel místnosti, v níž je podlaha položená. Vinylová podlaha do koupelny, kuchyně či předsíně bude vyžadovat častější a důkladnější údržbu než podlaha v obývacím pokoji nebo komoře.

Pozor na ochrannou vrstvu

Výjimku tvoří chvíle, kdy se stane nějaká nehoda (vylijete na podlahu sladké pití) nebo podlaha utrpěla nějakou větší akcí. Typicky stěhováním nábytku či malováním. V takových případech se do úklidu pusťte hned, otálením podlaze jen škodíte. Nečistoty mohou zaschnout, špína se usadí a dostat ji poté z podlahy není žádná radost. To samé se stane, když rezignujete na pravidelné uklízení.

Vinylové podlahy na svém povrchu mají ochranný filtr, který je brání před poškrábáním a jiným poškozením. Ten se časem opotřebovává a je tak potřeba jej obnovovat. Slouží k tomu oživovací a opravné prostředky, speciálně určené pro vinylové podlahy. Jeho občasné použití (zhruba jednou měsíčně) ochrannou vrstvu obnoví. Nejen, že tím podlahu ochráníte od mírného fyzického poškození, zjednodušíte si tím i běžný úklid. Na podlaze se totiž bude usazovat méně prachu a nečistot.

Na vinyl nechoďte s agresivními čisticími přípravky

Tím se dostáváme k tomu, jaké přípravky na pravidelně čištění o občasnou údržbu vinylových podlah používat. Vyvarujte se příliš agresivních čisticích prostředků včetně těch určených pro mytí nádobí. Jejich agresivita poškozuje zmíněnou ochrannou vrstvu. Pro základní zametení stačí, jak už bylo zmíněno, koště či vysavač. Když se pustíte do vytírání, postačí vám teplá voda s minimem přípravku vhodného k čištění vinylových podlah. Tyto speciální čisticí prostředky najdete například na www.parketcentrum.cz. Jedná se o webové stránky plzeňské společnosti PARKETCENTRUM, s. r. o., která se zaměřuje na prodej a pokládku zejména vinylových podlah. Rádi vám zde poradí s tím, jak se o vaši podlahu starat, tak i se samotným výběrem podlahy, pokud se zrovna nacházíte v rozhodovacím procesu.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top