Dneska se s vámi podělím o to, jak jsme spolu s Filipem vybírali digestoř do naší nové velké kuchyně. V malém bytě v paneláku většinou není co řešit – buď by se vám to tam vůbec nevešlo, nebo by to ani nešlo zapojit, takže výběr je opravdu omezený. Zato pokud si zařizujete prostornou kuchyň i s ostrůvkem, máte možností celou řadu. Pak se vám do kuchyně vleze nejen digestoř, ale i spousta praktických pomůcek, které najdete například na https://anill.cz/. Teď ale k tomu jak si vybrat správně, když o digestořích nevíte vůbec nic? Teď už vím, že bych začala nějakým článkem, ze kterého bych zjistila alespoň základy. Vy se třeba podívejte zde nebo doporučuji toto video. My jsme tím nezačali, ale vám dávám dobrou radu.
Dvě Alenky v říši divů
Asi tak jsme si připadali po prozkoumání nabídky na internetu. Přesněji řečeno, po prozkoumání neskutečně obří nabídky. Jestli si taky myslíte, že na tom není co vymyslet, prostě jen odsává a maximálně ještě svítí, tak se mýlíte. Našli jsme během pár kliknutí odsavače par za 2 000 Kč, ale i za 20 000 Kč. S nejrůznějšími typy zapojení. U zdi, pod skříňkou, samostatné, komínové a já nevím jaké. Super moderní v černém lesku, nerezové i ve vintage stylu s mosaznými doplňky. Pak si ještě přečtete výkony, decibely a jste definitivně v koncích. I když, to bych lhala.
Mám řešení!
Pokud totiž kupuju cokoliv, o čem nevím absolutně nic, vždy to jednoduše vyřeším. Spolehnu se na to, že tomu rozumí ostatní. Co tím myslím? Vyhledám si, které druhy patří v dané kategorii mezi nejprodávanější, zkrátka které zvolili jiní lidé. Pak si ještě přečtu pár recenzí a během krátké doby mám vybráno. Proč něco hledat a porovnávat, když už to udělali jiní a podle toho taky nakoupili, že jo?
No, tak u digestoře to bohužel takhle lehké nebylo. Ono totiž i ty nejprodávanější byly v širokém cenovém rozpětí a také potřebovaly dost různorodé způsoby montáže. Navíc se ukázalo, že u nás už je odvětrávací šachta dost prapodivně připravená a že nám tam asi jen tak něco nepadne. No, tento krok byl úplně zbytečná ztráta času.
Slovo odborníka
Kupodivu si s tím naším odvětráváním nevěděli rady ani profíci v kuchyňském studiu, kam jsme se vypravili. Ve snaze něco nám prodat se sice snažili přesvědčit nás, že to tam určitě půjde, ale moc přesvědčivě nevypadali. Nakonec jsme do našeho budoucího domova pozvali truhláře. Zkušeného chlapíka, kterého nám dohodil můj taťka. Navrhl nám i kuchyň a vymyslel, kde udělat díry a jak vést trubky spojené klouby tak, aby to šlo realizovat a nebylo nijak vidět. Jelikož se nám zdál opravdu schopný, nechali jsme i samotný výběr digestoře víceméně na něm. A vyplatilo se to! Zvolil kvalitní německou značku (na to Filip slyší, miluje všechno německé a nejraději by se odstěhoval do Mnichova) a ve střední cenové relaci (a na to zas slyším já, která jsem hlídala rozpočet). Takže spokojenost.
Tiše si přede
A vlastně úplně nejspokojenější jsem s touto volbou byla, když jsem ji poprvé zapnula. S malou panelákovou rachotinou z našeho minibytečku se to vůbec nedá srovnat! Jestli právě vybíráte digestoř, tak vám dobře radím, nedívejte se jen na vzhled a na cenu, ale 100 % si zjistěte i kolik má decibelů. Opravdu oceníte tichý chod, až v její blízkosti budete mít při vaření uši. Tu předchozí jsem občas vztekle vypínala v půlce práce s pocitem, že jestli bude řvát ještě o minutu déle, tak se mi rozskočí hlava, a to jsem migrénu v životě neměla. Zato tohle je lahoda.
Takže rada na závěr?
Nesnažte se vždy vyřešit vše sami. Spíš se snažte vyhledat skutečného odborníka – což přiznávám, někdy může být těžší, než najít vlastní řešení. Ono třeba polapit schopného řemeslníka, to je pěkný oříšek.
Jo a pozorujte ty decibely, hlavně u levných modelů…