Dřevěnou nebo čalouněnou postel? Podívejte se na jejich výhody a nevýhody

Postel musí vyhovovat jak po stránce designové, tak po stránce funkční. Přemýšlíte, jaký zvolit materiál? Sestavili jsme pro vás výhody a nevýhody dřevěných a čalouněných postelí, abyste si mohli vybrat tu pravou.

Čalouněné postele jsou ložnicovým trendem posledních let – můžeme vybírat z široké škály barev a vzorů, jsou kvalitní a přitom cenově přijatelné. Mohou být celočalouněné, kdy je matrace pevnou součástí postele nebo částečně čalouněné, kdy je matrace oddělená. 

Výhodou celočalouněných postelí je většinou nižší cena, tím, že se ale matrace nedá vyměnit, musíte po čase vyměnit celou postel. U obou typů postelí najdete úložný prostor, většinou se pyšní čalouněným čelem, o které se můžete opřít. Často zmiňovanou nevýhodou je obtížnější čištění, je proto vhodné si k postelím pořídit speciální čistič, který si se špínou poradí. Moderní volbou jsou čističe na bázi nano částic.

Čalouněné postele se pyšní úložným prostorem a čelem, o které je možné se opřít. Postel Windsor, JENA NÁBYTEK

Speciální varianta čalouněných postelí: boxspring

Třetí variantou jsou kontinentální postele, zvané boxspringové postele, které se považují za nejpohodlnější postele vůbec – skládají se totiž ze tří matrací, spodní pružinové, nosné, většinou pěnové a topperu. Jsou prudce elegantní, prodávají se jako kompletní systém, ale většinou nemají úložný prostor.

Boxspringové postele patří díky třem matracím na sobě mezi ty nejpohodlnější. Postel Boxspring Bolero, JENA NÁBYTEK

Dřevěné postele a jejich výhody

Dřevěné postele jsou klasikou, která nikdy nevyjde z módy. Dřevo působí hřejivým, domáckým dojmem a vzbuzuje pocit útulnosti. Při výběru dřevěné postele je ale třeba dbát na kvalitu použitého dřeva. Nejlépe jsou na tom postele z masivu – mají nejdelší životnosti a poskytují nejvyšší komfort. Dřevěná postel je ideální pro alergiky. Její údržba je jednoduchá, není nutný žádný speciální přípravek. Snadno se tak udržuje bez prachu.

Dřevěné postele a jejich nevýhody

Pokud kromě postele hledáte i možnost, jak navýšit úložný prostor vašeho domova, může být dřevěná postel špatnou volbou. U tohoto typu postelí je úložný prostor často řešen jen výsuvnými šuplíky a na vysunutí šuplíku do strany je potřeba další místo kolem postele. Z určitého pohledu lze za nevýhodu považovat i to, že je dřevěný rám postele nutné doplnit roštem a matrací – na rozdíl od čalouněné postele, kde je možné koupit vše v jednom kuse.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, dejte si záležet na výběru kvalitní matrace. Špatně zvolená matrace dokáže znehodnotit odpočinek i na té nejkvalitnější posteli. Kvalitní matrace by měla projít klinickými testy, mít anatomické zóny, být antibakteriální a mít kvalitní otěru-odolný potah.

Dřevěné postele jsou vhodné pro alergiky, většinou jim ale chybí úložný prostor. Rám postele Leone, JENA NÁBYTEK

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top