Proč se stále vyplatí investovat do nemovitostí?

Ano, to je otázka, kterou si jistě mnoho z vás pokládá a na kterou se vám budu snažit co nejobšírněji odpovědět. Máte-li finanční rezervy, které si můžete dovolit investovat, asi zvažujete několik možností – dluhopisy, akcie, nemovitosti, cennosti… Některé z nich jsou rizikovější (jako např. akcie), některé zase časem mohou ztrácet svou hodnotu (jako cennosti či obrazy – může tomu však být i naopak, ale jistotu nemáte žádnou). Ceny nemovitostí však neustále rostou a byty či domy budou stále potřeba pro nové mladé rodiny, studenty i seniory, a tak je nanejvýš pravděpodobné, že investice do nemovitosti se vám bohatě vrátí.

Pořízení nemovitosti je nejjistějším způsobem zhodnocení peněz 

Byt i dům jsou trvalé hodnoty. Můžete je pronajímat po celý život. Můžete je také později darovat svým dětem, až budou potřebovat nový domov. I když musíte nemovitost renovovat a je třeba se o ni starat, pořád se investice do ní vyplatí. Více o investicích do bytů se dočtete v tomto článku.

Pořídit si nemovitost na pronájem můžete i při menší finanční hotovosti. Můžete si totiž vzít hypotéku, což se v dnešní době vyplatí, protože úroky z hypotečních úvěrů neustále klesají. A i když spočítáte měsíční splátku hypotéky + služby, stále to bude výrazně méně, než kolik obdržíte na nájemném. 

Příklad s hypotékou

Například byt 2+1 v Praze pořídíte cca za 5 000 000 Kč. Řekněme, že máte 1 000 000 Kč svůj a 4 000 000 Kč si půjčíte na hypotéku. Měsíční splátka při 30letém cyklu bude cca 12 000 Kč. Poplatky za služby v takovém bytě budou 2 500 Kč. Tedy celkem zaplatíte 14 500 Kč jako měsíční náklady. Za pronájem takového bytu si můžete říci 15 000 Kč + 2 500 Kč za služby. To je celkem 17 500 Kč. Takže i při hypotéce na poměrně velkou částku vyděláte měsíčně 3 000 Kč. A budete-li mít více vlastních finančních prostředků, bude tato částka ještě mnohem vyšší.

Byty a další nemovitosti můžete dále prodat. Tak to je další možnost. Když potřebujete koupit větší byt, tak ten menší prostě jednoduše prodáte. Za utržené peníze + další našetřené peníze (např. z předchozího pronájmu) nebo menší hypotéku si koupíte byt větší. Ten můžete buď také dále pronajímat, nebo jej již použijete pro sebe či své děti.

A abych nemluvila pořád jen teoreticky, teď vám uvedu pár praktických příkladů ze svého okolí.

Zděděný byt

Můj kamarád Petr nedávno zdědil byt po babičce. Vše o problematice dědictví můžete najít zde. Byt byl lokalizován ve staré zástavbě Prahy. Jedinou nevýhodou bylo, že byl plný starého nábytku a nepotřebných věcí. Petr se na mě obrátil, abych mu poradila, co s tím. Vůbec si totiž nevěděl rady. Navrhla jsem, že byt by se dal pronajímat, protože on sám bydlení má. Je ale potřeba jej celý vyklidit – najali jsme si vyklízecí firmu. Potom taky vymalovat a uklidit – opět jsme zvolili odborníky, protože ani jeden nejsme manuálně zruční. A nakonec jsme byt vybavili moderním nábytkem a spotřebiči, ale vše v retro stylu. Celkové náklady na vše vyšly cca na 500 000 Kč. To měl Petr našetřeno, takže vše proběhlo bez půjčky. Byt nyní pronajímá mladému zahraničnímu páru za 25 000 Kč měsíčně + služby. A má vystaráno 😉

Výhra v loterii

Ačkoliv se vám to možná zná neuvěřitelné, skutečně jeden můj známý vyhrál asi 4 000 000 Kč v loterii. Byl nadšený, ale vůbec nevěděl, jak s tolika penězi naložit, jak je nejlépe zúročit. Poradila jsem mu, ať si koupí byt a ten pronajímá. V Praze by za tyto peníze koupil byt jen malý, takže jsme zvolili lokalitu blízko Prahy – Říčany. Za 4 miliony jsme pořídili krásný 3+kk v novostavbě. S bytem nebylo potřeba vůbec nic dále dělat. Zájemci o pronájem se jen hrnuli. Lokalita poblíž Prahy, dobrá dostupnost na vlak, vybavenost školkami, 3 státní základní školy, 2 gymnázia, obchody, sportovní centrum, kulturní centrum, bazén, zimní stadion… Co víc si také přát? Pronajal jej mladé rodině s dětmi za 15 000 + služby. Byty s výbornou občanskou vybaveností ke koupi i k pronájmu najdete na realitním portálu Eurobydlení

A teď už jen rada na závěr: Když pronajímáte byt, neměli byste všechny peníze z pronájmu bezhlavě utratit, ale investujte je zpátky do rekonstrukce bytu, či větší našetřenou sumu do koupě další nemovitosti, kterou opět pronajmete. Vynaložené peníze se vám vždy vrátí.

Pište mi své otázky, ráda vám poradím, můj blog je tu pro vás!

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top