Jak svépomocí postavit terasu?

Dva šikovní kutilové dřevěnou terasu postaví svépomocí. Poradíme jim jak na to!

Terasy si nacházejí stále více příznivců. Jak by také ne? Chytře propojují interiér s exteriérem domu a v letních měsících v podstatě rozšiřují jeho obytnou plochu. V létě se na terasách snídá, obědvá i večeří. Griluje, oslavuje, odpočívá, zkrátka žije.

Plánování

Prvním krokem je plánování a stanovení rozpočtu. Rozmyslete si, jak bude vaše terasa veliká. Disponujete-li dostatečným prostorem, zvolte terasu spíše větších nežli menších rozměrů. Jedině pak budete moci popustit uzdu své fantazii při jejím zařizování. Zatímco malá terasa pojme maximálně zahradní stůl a židle, na tu větší se vám vejde i další zahradní nábytek, jako jsou závěsná křesla, zahradní gauče, lehátka, rostliny v nádobách. Taková terasa se potom může stát tou pravou odpočinkovou oázou.

Máte potřebné nářadí?

Při stavbě terasy budete potřebovat pilu (klasickou a kotoučovou), vrtačku, brusku, akušroubovák, tedy nářadí, které každý zručný kutil mívá ve své dílně. Stejně jako svinovací metr, rýč, lopatu, vodováhu, palici a další nezbytnosti. A pak samozřejmě budete potřebovat stavební materiál – nerezové vruty, terasová prkna, štěrk, rektifikační terče.

Aby vaše terasa dlouho vydržela

Prostřednictvím kolíků a napnuté šňůry si vyznačte plochu terasy. A po celé ploše terasy začněte asi do hloubky půl metru kopat. Následovat bude případné odvodnění vykopané jámy a příprava podkladu pro vaši novou terasu. Pak bude třeba usadit obrubníky a zasypat podkladovou jámu vrstvou štěrku, jenž zabrání vlhnutí terasy odspodu a následné tvorbě plísní. Dobře před vlhkostí terasu ochrání také distanční podložky, které budou jednotlivá prkna držet pevně u sebe.

Průběh stavby

Poté, co štěrk důkladně vyrovnáte, můžete začít s pokládkou samotné terasy. Na vrstvu štěrku položte betonové dlaždice či podkladové hranoly (popřípadě obojí). A na ně budete připevňovat jednotlivá terasová prkna. Je to moc práce? Tak si terasu nechte postavit od profíků (například z Gardina.cz). Ti vám rychle postaví terasu, kterou vám sousedé budou závidět. A na vás pak bude ji zabydlet.

Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top