Co je to kouřovod? Proč je tak důležitý?

V současné době jsou krbová kamna velice oblíbená, protože představují velkou úsporu. Pokud teprve plánujete investovat do moderního řešení, neobejdete se bez vhodného příslušenství, mezi které patří třeba i kouřovod. V následujících řádcích se právě na tento prvek zaměříme trochu podrobně.

Samotný název napovídá, že kouřovod odvádí spaliny z kamen mimo rodinný dům. Pro jeho správné fungování je však žádoucí, aby byl vyroben z vysoce kvalitních materiálů. Požadováno je nejen perfektní těsnění, ale i řádné napojení. Zajímat byste se měli o sopouch, účinnou výšku komínu a také klapku samotného kouřovodu.

Jak vybrat kouřovod?

V první řadě se kouřovody odlišují průměrem, přičemž tento parametr zvolíte podle toho, jaký průměr má komín. Obecně platí pravidlo, že do komínu napojíte jen taková krbová kamna, jejichž kouřovod má menší průměr, než je průměr komínu. V případě, že si nejste tímto údajem jistí, je dobré kontaktovat kominíka, který vám řekne bližší informace o vašem komíně (průměr, účinnou výšku a tah).

Jak napojit kouřovod?

Co se týče napojení, tak existují dva způsoby, a to po kouři a po vodě. V prvním uvedeném případě se širší strana kouřovodu napojuje na přírubu kamen, přičemž takovým způsobem pokračuje až k sopouchu. Jedná se o nejčastěji zvolenou variantu. Pokud byste chtěli napojení po vodě, tak se dává na přírubu kamen zúžená strana.

Jestliže si vybíráte krbová kamna, ještě se podívejte na to, jestli je možné je napojit na kouřovod zadním, nebo horním vývodem.

Hledáte specialistu na kouřovody? Podívejte se do nabídky společnosti Kamnarna.cz, která má v nabídce nejen kouřovody, ale třeba i kamna, kotle, grily či udírny. Kouřovody má s různými průměry – od 120 mm do 200 mm. Záleží tedy na vašich požadavcích a preferencích.

Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top