Dřezová baterie patří spolu se dřezem samotným k nejdůležitějším součástem kuchyňské linky a také zřejmě k vůbec nejpoužívanějším „zařízením“ v domácnosti. Volba správné baterie ovlivňuje spotřebu vody, ergonomii práce a tak dále – jde proto o rozhodnutí, které je vhodné opravdu dobře zvážit. V tomto článku se pokusím zaměřit na různé faktory, které by měly nebo mohly hrát při výběru roli.
Na co se zaměřit?
Faktory, podle kterých je možné vybírat, je samozřejmě mnoho a jen málokdy budete mít možnost pořídit si baterii, která je optimální v každém z možných ohledů (to ostatně platí u nákupu takřka čehokoli). Je tedy samozřejmě nutné stanovit si i nějaké priority.
Pro někoho je samozřejmě zásadní cenová hladina, pro někoho zase vhled a design. Jelikož je však baterie opravdu především praktické zařízení, je dobré při výběru zohlednit i jiné rysy. Důležitá je například volba výšky a tvaru baterie, způsobu instalace, materiálu a podobně. Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat blíže.
Klasické dilema – páka, nebo kohoutky?
Nutno říct, že v dnešní době už je nadpis trochu nadsazený. Drtivá většina domácností již používá pákovou baterii a při koupi baterie nové už po kohoutkovém řešení sáhne skutečně jen málokdo. Ačkoli mám ke kohoutkům silný citový vztah, nelze pominout reálná fakta.
Výhody pákových baterií
Pákové baterie jsou úspornější, co se týče spotřeby vody. Mnohem rychleji na nich nastavíte teplotu. Výrazně rychlejší a jednodušší je i spuštění nebo zavření vody obecně. Pákové baterie se také méně špiní a jsou tedy hygieničtější. Zatímco na kohoutcích dost často ulpívaly nečistoty třeba z mletého nebo jiného masa, různých směsí, těst a podobně – a navíc se z členitého „terénu“ poměrně těžko odstraňovali – u pákové baterie je tento problém zcela minimalizován.
Termostatická vs. směšovací baterie
Zajímavou kategorii tvoří výběr mezi směšovací a termostatickou baterií. Čistě teoreticky je termostatická baterie velmi komfortní a úsporná, protože udržuje stálou teplotu vody. Nemusíte tedy čekat, až konečně začne téct voda požadované teploty.
Praxe je nicméně poněkud odlišná, protože velice záleží na samotných rozvodech vody, způsobu ohřevu a dalších věcech. Nakonec se tedy může stát, že vám termostatická baterie přinese spíše zklamání (více o problému například v tomto článku)
Výška baterie
Zvolit vhodnou výšku baterie je velmi důležité a jedná se o zcela zásadní parametr, co se týče určité ergonomie práce a praktičnosti. Zatímco nízká baterie může stačit třeba v koupelně, kde se potřebujeme jenom opláchnout, ve dřezu by nám nízká baterie asi hodně znepříjemnila život.
Baterie by měla být totiž alespoň tak vysoká, aby se pod ni bez problémů vešel i náš nejvyšší hrnec nebo nádoba, kterou používáme a kterými se můžete vybavit například na https://bonio.cz/. Počítejte s tím, že budete toto náčiní muset někdy umýt nebo naplnit vodou. Když si například budete chtít naplnit dvoulitrovou petku vodou třeba na výlet, budete mít s nízko položenou baterií velký problém.
Baterie se „sprchou“
Poměrně zajímavé, ačkoli logicky nákladnější, řešení představuje baterie kombinovaná s vysunovací hadicí – tedy s jakousi sprchou. To může být velmi pohodlné při umývání dřezu a dalších činnostech. Otázkou je, zda se vám taková sranda skutečně vyplatí.
Způsob umístění baterie
V zásadě existují tři způsoby: stojánkové, nástěnné a pod okno. V našich končinách je nejběžnější stojánkové řešení. Baterie se přitom instaluje na linku nebo přímo na dřez. Nástěnné baterie se instalují do zdi nad dřezem. Nevýhodou je nutnost dodržení rozteče při výběru baterie. Alespoň pro mě poněkud exotickou možností je baterie pod okno, která je sklápěcí, aby šlo okno otevřít.
To jsou ve zkratce zásadní „dilemata“. Otázky designu, ceny a materiálu už jsou pak spíše záležitostí osobních preferencí. Další zajímavosti o výběru baterie se dozvíte například v tomto článku.