Jak správně vybrat kuchyňský dřez?

K čemu je kuchyňský dřez?

Každý člověk používající kuchyni potřebuje kuchyňský dřez (wiki). Dokonce i lidé přísahající na myčku nádobí, do níž vkládají i lžičku použitou k zamíchaní čaje, potřebují v kuchyni kuchyňský dřez. Zde je docela dobrý článek, který mi ukázal pár zajímavých vychytávek do kuchyně. S vybavením zase pomůže https://diten.cz/.

V kuchyňském dřezu oplachujeme potraviny určené k dalšímu zpracování, do kuchyňského dřezu vyléváme vodu použitou při vaření, pro niž už nemáme další použití. Z baterie nad kuchyňským dřezem napouštíme vodu potřebnou k vaření. A taková příprava vajíček natvrdo je bez kuchyňského dřezu velmi obtížná. 

Rozdělení kuchyňských dřezů

Kuchyňské dřezy dělíme podle tří zásadních parametrů:

Podle druhu materiálu použitého při jeho výrobě.

Podle tvaru a typu provedení.

Podle velikosti.

Druhy kuchyňských dřezů podle materiálů použitých při jejich výrobě

Stále oblíbené jsou nerez dřezy vyrobené z plechu. Jsou poměrně levné, vyrábí je všichni světoví výrobci, a tak je možné koupit je v dobré kvalitě. V kuchyni při správném zacházení vydrží desítky let a budou stále funkční.

V posledním desetiletí se začaly používat kuchyňské dřezy granitové vyráběné ze směsi žuly a vysoce odolných pryskyřic. Tyto kuchyňské dřezy je možné koupit v různých barvách a provedeních, mají vysoce odolný povrch proti mechanickým i tepelným poškozením a přitom jsou poměrně lehké a nezatěžují kuchyňskou desku.

Granitové kuchyňské dřezy vyrábí několik velkých výrobců a každý z nich má patentovanou svou vlastní směs na výrobu granitových dřezů. 

Kuchyňské dřezy keramické jsou vyrobené z keramických materiálů v různých barvách. Je to novinka používaná v posledních letech, jejich velkou výhodou je absolutně hladký povrch. Nevýhodou je menší mechanická odolnost při pádu těžkého kusu nádobí do kuchyňského dřezu.      

Nejlevnější kuchyňské dřezy jsou vyrobené z levných plastů. V domácnostech se téměř nepoužívají. Jsou funkční, ale nepříliš hezké a jejich jedinou předností je nízká cena. Dávají se výhradně do levných kuchyňských linek určených do podnikových kuchyněk.

Kuchyňské dřezy podle tvaru a typu provedení

Nejčastější jsou dřezy s odkapem v levé i v pravé variantě, drážky v odkapu zajišťují odtok vody do dřezu. Vyrábí se ze všech typů materiálů a v několika rozměrech.

Dvojdřezy jsou v podstatě dva dřezy v jednom kusu. Jejich výhodou je velká mycí plocha, přehledné a pohodlné mytí nádobí i potravin určených k vaření. Kupují je velké rodiny, kde se hodně vaří, a menší provozovny, kde se denně vaří několik desítek jídel.  

Rohové dřezy jsou určeny k rohovému umístění v kuchyňské lince, ušetří spoustu místa v kuchyni a používají se spíše v menších kuchyních.

Kulaté dřezy jsou rovněž vhodné pro menší kuchyně, vyrábí se většinou menších rozměrů. 

Jednodřezy hranatých i oblých tvarů se používají především do menších kuchyní. V této kategorii je možné zakoupit velmi levné dřezy, o nichž je možné říci pouze to, že jsou funkční i designově dokonalé kousky, samozřejmě za vyšší cenu.  

Dřezy pro spodní montáž dodají kuchyni osobitý styl, hodí se především do kamenných či kompozitních kuchyňských desek a používají se v kuchyňských linkách určeným náročným zákazníkům..

Dřezy s vaničkou jsou určeny všem, kdo potřebují často oplachovat zeleninu a jiné potraviny a nechtějí přitom napouštět velký dřez. Dřezy s vaničkou šetří čas i peníze za vodu.   

Rozdělení kuchyňských dřezů podle velikosti

Kdo vaří minimálně a má malou kuchyň, vybírá si malý kuchyňský dřez a naopak, kdo vaří hodně a má velkou kuchyni, chce většinou velký kuchyňský dřez.

Na trhu je pestrá nabídka kuchyňských dřezů od opravdu malých dřezů až po dřezy velké. 

Každý si může vybrat kuchyňský dřez, jaký potřebuje. Pokud máte v kuchyňské lince dost místa, volte raději dřez střední velikosti nebo větší. Zaplatíte o pár korun více, ale bude se vám lépe vše oplachovat a snadněji napouštět voda do nádobí.    

Baterie ke kuchyňským dřezům – dřezové baterie

Výběr dřezové baterie je velmi důležitý. K čemu je v kuchyni působivý stylový kuchyňský dřez, když je k němu obyčejná baterie? Naštěstí všichni velcí výrobci kuchyňských dřezů nabízí i kuchyňské baterie bezvadně doplňující vybraný kuchyňský dřez. Na výběr nejsou jen baterie v barvě chrómu, nebo v bílé barvě, ale i baterie v barvě použitého dřezu. Někdy jde o nádherné stylové kousky, jejichž cena je několikanásobně vyšší než cena běžné kuchyňské baterie. Nicméně vyšší cenu vyváží kvalitní použité materiály a výjimečný vzhled umocňující radost z pobytu v kuchyni, kde je taková dřezová baterie použita.  

Rozdělení dřezových baterií

Nejběžnější jsou stojánkové baterie bez sprchy. Hodí se téměř do každé kuchyně. Jsou běžných tvarů i zajímavě navrhnuté, dají se koupit levné i za vyšší cenu.

Běžné jsou i stojánkové baterie se sprchou zajišťující větší uživatelský komfort.     

Méně běžné jsou stojánkové baterie s vytahovací koncovkou, funkce vytahovací koncovky je stejná jako funkce sprchy u dřezových baterií se sprchou. 

Beztlakové baterie jsou určené pro některé typy průtokových ohřívačů vody umístěných přímo nad kuchyňským dřezem.

Ostatní dřezové baterie jsou určeny tam, kde je voda ohřívána centrálně a do baterie je studená voda přiváděna potrubím z vodovodní sítě a horká z kotle ústředního topení, anebo z teplárny.    

Stojánkové baterie jsou postaveny na kuchyňské desce a voda je do nich přiváděna ze zdi pomocí připojovacích pancéřových hadiček. Jsou velmi rozšířené a nabízené ve velkém sortimentu a cenovém rozpětí.

Nástěnné baterie byly používány v kuchyních především v minulosti. Dnes jsou používány velmi sporadicky. Jsou zavěšeny na zdi a jejich výběr je dnes velmi omezený. Pokud takovou baterii potřebujete, musíte změřit její rozteč (vzdálenost trubek s teplou a studenou vodou od sebe), zda je 100, nebo 150 milimetrů.

U těchto baterií se ještě rozlišuje, zda jsou kohoutkové, nebo pákové.   

Historie kuchyňských dřezů

Předchůdce prvních kuchyňských dřezů používali lidé už v antickém Římě i ve starověké Číně a dalších významných centrech světové civilizace. Nádoby na umývání nádobí byly z pálené glazované hlíny a ze dřeva. Ve středověku se vyráběly nádoby na umývání nádobí ze dřeva – škopky a koryta. Vzácnější byly výrobky z mosazi a mědi. Nebyly zabudovány v kuchyňské lince. První nádoby na mytí nádobí zabudované v kuchyňském nábytku se začaly vyrábět až na počátku 2. poloviny 19. století. U nás se vyráběly ještě v 60. letech 20.století souběžně s moderními kuchyňskými linkami.   

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top